Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

TS: Pokrok v oblasti hotelových hviezdičiek.

Úspešný príbeh platformy Hotelstars Union, ktorej členovia sa snažia o harmonizáciu označovania hotelov hviezdičkami, pokračuje ďalším dôležitým krokom, ktorým je vytvorenie medzinárodnej neziskovej organizácie podľa belgického práva (AISBL).

Bratislava, 31. 5. 2021

Príbeh sa začal spoločnou iniciatívou krajín Rakúska, Nemecka a Švajčiarska, ktorá viedla v roku 2009 k formálnemu založeniu Hotelstars Union, ktorého členmi sa stalo Rakúsko, Česko, Nemecko, Maďarsko, Holandsko, Švédsko a Švajčiarsko, pod patronátom združenia HOTREC Hospitality Europe.

Cieľom je harmonizácia kritérií pre klasifikáciu hotelov a vzájomná spolupráca. Táto iniciatíva sa rýchlo rozvíjala a expandovala pristúpením Estónska (2010), Lotyšska (2020), Litvy (2020), Luxemburska (2011), Malty (2012), Belgicka (2013), Dánska (2013), Grécka (2013), Lichtenštajnska (2015), Slovinska (2017) a Azerbajdžanu (2020).

Takmer po 12 rokoch, 25. marca 2021, platorma Hotelstars Union uskutočnila dôležité rozhodnutie a transformovala sa na medzinárodnú neziskovú organizáciu belgického právneho poriadku.

“ HSU je veľmi silná iniciatíva odvetvia turizmu, označovaná tiež ako iniciatíva zdola nahor. Rozvíjala sa a rástla kontinuálne, pričom dnes má stabilné postavenie v Európe”, uviedol dnes, počas prvého zasadnutia Valného zhromaždenia HSU, jej president Jens Zimmer Christensen.

Záujem európskych krajín stať sa členmi HSU je veľký. Dnes bolo za pridruženého člena prijaté Gruzínsko, Rumunsko spolu s Ukrajinou za pozorovateľov. Hotelstars Union uvítalo nové krajiny a uistilo ich o podpore implementácie jednotnej klasifikácie.

Slovensko, spolu s Francúzskom, Írskom, Talianskom, Poľskom a Španielskom ostávajú pozorovateľmi, keďže okolnosti na národnej úrovni im zatiaľ neumožňujú plnohodnotné členstvo.

Ako nezisková organizácia, Hotelstars Union, posilnila svoje postavenie aj tým, že je dôležitý účastník diskusie o kvalite poskytovateľov ubytovacích služieb s európskymi inštitúciami, ktorá reprezentuje “transparentný, moderný a zrozumiteľný system označovania hviezdičkami pre spotrebiteľov a hotelierov”.

“Oslovujeme inštitúcie EÚ a online cestovateľské agentúry, aby sme vytvorili obojstranne vyhovujúcu spoluprácu. Klasifikácia hotelov je dôležitý marketingový nástroj. Porovnateľnosť prostredníctvom harmonizovaných kritérií podporuje hotely v ich medzinárodnom marketingu a zároveň dáva hosťom dôležitú informáciu o ich kvalite,” dodáva prezident HSU.

Hotelstars Union (HSU)

Pod patronátom HOTREC Hospitality Europe založili hotelové asociácia Rakúska, Azerbajdžanu, Belgicka, Česka, Dánska, Estónska, Gruzínska, Nemecka, Grécka, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Luxemburska, Malty, Holandska, Slovinska, Švédska a Švačiarska v roku 2009 platformu Hotelstars Union, ktorá sa transformovala v máji 2021 na medzinárodnú neziskovú organizáciu. Hotelstars Union je založená na spoločnom katalógu kritérií, ktoré sa aplikujú vo viac ako 22 tisíc hoteloch alebo je to 1,2 milióna klasifikovaných izieb v členských krajiných, ktoré ponúkajú transparentnosť, kvalitu a bezpečnosť pre hostí a hotelierov. Pre viac informácií, prosím navštívte www.hotelstars.eu.

Media Contact

Maria Dinböck

Hotelstars Union Secretariat

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

www.hotelstars.eu

Tlačová správa na stiahnutie - TU.