Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

Sadzby DPH na ubytovacie a stravovacie služby uplatňované v krajinách EÚ

Znížená sadzba DPH je štandardným nástrojom na podporu ubytovacích a stravovacích služieb v takmer všetkých krajinách EÚ.

S výnimkou Dánska, všetky krajiny EÚ dlhodobo používajú zníženú sadzbu dane z pridanej hodnoty ako nástroj na podporu a rozvoj podnikov v gastronómií a hotelierstve. Potvrdzuje to aj prehľad základných a zvýhodnených sadzieb DPH, ktorý každoročne pripravuje európske združenie HOTREC. Niektoré krajiny, vrátane našich susedných (Maďarsko a Česko), pristúpili ešte k väčšej redukcii už aj tak zníženej sadzby DPH.

Zmeny sadzieb DPH na ubytovacie a stravovacie služby v krajinách EÚ, ktoré budú uplatňované v roku 2020:

Maďarsko: hotely získali dodatočný benefit ďalším znížením z 18% na 5%

Chorvátsko: sadzba DHP bola znížená z 25% na 13% na jedlá servírované v reštauráciách, baroch, kaviarňach a nočných kluboch, donášky a take-away

Česko: od 1.5.2020 dôjde k ďalšiemu zníženiu sadzby DPH z 15% na 10% na jedlá servírované v reštauráciách, baroch, kaviarňach a nočných kluboch, ale aj na nealko nápoje a čapované pivo!

Grécko: bola znížená sadzba DPH z 24% na 13% na jedlá servírované v reštauráciách, baroch, kaviarňach, ale aj na jedlá z donášky či take-away

Kompletný prehľad sadzieb na ubytovacie a stravovacie služby si môžete pozrieť v TOMTO  prehľade.

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...