Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

Návštevnosť hotelov a penziónov v januári poklesla o 94 %

Zariadenia cestovného ruchu navštívilo v prvom mesiaci tohto roka len necelých 6 % počtu návštevníkov z januára 2020. Najvyšší prepad návštevnosti zaznamenali kraje zamerané na zimný cestovný ruch, návštevnosť ostatných ťahali len kúpele.

Nové, prísnejšie opatrenia proti ochoreniu Covid-19, ktoré od januára úplne obmedzili ubytovanie hostí v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach, spôsobili 94,1 % prepad počtu hostí počas januára 2021. Celkovo sa v januári 2021 ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 26,6 tisíc hostí, čo je druhý najnižší počet a súčasne druhý najvyššípercentuálny prepad od začiatku roka 2020 (horšia situácia bola len v apríli 2020).

Počas januára vytvárali návštevnosť hostia zo zimných pobytov začatých pred januárom 2021, kúpeľní hostia, návštevníci súkromných bytov a chát (prevádzkovaných podnikateľmi), prípadne dlhodobo ubytovaní cestujúci na služobných cestách a študenti na výmenných pobytoch.

Návštevnosť klesala piaty mesiac po sebe. Hostia strávili v zariadeniach viac ako 112-tisíc nocí, medziročne sa ich počet znížil o 90,5 %. V rovnakom období minulého roka počet návštevníkov pritom dosiahol takmer 450-tisíc osôb a 1,2 milióna prenocovaní.

Návštevnosť v SR tvorili aj v mesiaci január najmä domáci turisti, predstavovali 80 % z celkového počtu ubytovaných návštevníkov (21,4 tis.) Ich počet sa medziročne znížil o 92,4 %. Zatvorenie lyžiarskych stredísk začiatkom roka zapríčinilo pokles návštevnosti najmä v krajoch zameraných na zimný cestovný ruch.

V januári navštívilo ubytovacie zariadenia na Slovensku len 5,2 tisíca zahraničných návštevníkov, čo predstavuje medziročný pokles o 96,8 %. V predchádzajúcom roku strávilo pobyt na Slovensku v januári 166-tisíc cudzincov.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Vývoj cestovného ruchu v ubytovacích zariadeniach SR v januári 2021 

portal vyvoj poctu navstevnikov 20210323 SK

 

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...