Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

Slovenský hotelový trh & dopady Covid-19

Výstupy z online prieskumu trhu organizovaného Asociáciou hotelov a reštaurácií Slovenska v spolupráci s Horwath HTL a Ministerstvom dopravy a výstavby SR.

Prieskum zistil, že viac ako polovica respondentov zaznamenala v roku 2020 stratu na príjmoch najmenej 40%. Podobne ako v iných európskych krajinách, aj mestské hotely utrpeli väčšiu stratu v príjmoch ako pobytové hotely.

Dlhodobé následky krízy sa ešte len uvidia; 45% respondentov však očakáva, že sa najskôr zotaví do roku 2023.

Prieskum odhaduje dopady krízy na cestovný ruch v oblasti ubytovacích služieb cez priame výpovede hotelových manažérov a majiteľov ubytovacích zariadení.

Prieskum - v čase jeho realizácie v I. Q. 2021 - odzrkadľuje základný prehľad stavu cestovného ruchu v Slovenskej republike.

Tento dokument sa zameriava na nasledovné oblasti:

  • Súčasnú situácia hotelov v Bratislave a hotelov mestského typu;
  • Prijaté opatrenia, ktoré majú zabrániť trvalému zatvoreniu hotelov;
  • Názory hotelierov zamerané na vývoj v budúcich rokoch;
  • Názory na štátnu pomoc a jej využitie pre prežitie hotelového podnikania.

Šírenie koronavírusu na Slovensku bolo potvrdené prvým prípadom 6. marca 2020. Od tohto momentu sa začali implementovať reštriktívne opatrenia, ktoré sa postupne sprísňovali až do druhej polovice mája, kedy sa začali opatrenia zjemňovať na obdobie letných mesiacov.

Z dôvodu obmedzeného počtu letov a pokračujúcich opatrení v medzinárodnom cestovnom ruchu, počet zahraničných turistov v porovnaní s predošlými rokmi značne poklesol. Napriek tomu, v niektorých regiónoch krajiny, predovšetkým v rezortoch a strediskách cestovného ruchu, nebola letná sezóna natoľko ohrozená, došlo k aktivovaniu domáceho cestovného ruchu.

Výsledky prieskumu na stiahnutie - TU.

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...