Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

SET UP THE FUTURE - Jarná HORECA konferencia 2024 prichádza!

HORECA konferencia, najväčšie a najvýznamnejšie odborné podujatie pre profesionálov v oblasti gastra, hotelierstva a cestovného ruchu na Slovensku, je opäť tu! 

Zmeny v organizačnej štruktúre Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska

Zmeny v organizačnej štruktúre Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska
(V Bratislave, 1. 2. 2024)

Novým generálnym manažérom Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) je od 1. februára 2024 Martin Novotný. Ten na tejto pozícii preberá výkonnú a odbornú agendu  súčasného prezidenta asociácie, Mareka Harbuľáka. Štatutárom asociácie sa zároveň, po novom, v zmysle stanov organizácie, stáva 1. viceprezident AHRS, Patrik Bočkay.

Zmeny vyplývajúce zo schváleného konsolidačného balíka

Národná rada SR v závere roka (19.12.2023) schválila návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií -tzv. konsolidačný balíček. Prinášame vám stručný prehľad zmien.

TS: Stratégia rozvoja turizmu v aktuálnom volebnom období – efektívna spolupráca HORECA sektora s vládou je kľúčová

Zamestnávatelia združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) v rámci jesennej HORECA konferencie bilancovali 30 rokov vývoja hotelierstva a gastronómie na Slovensku. V rámci najväčšieho odborného podujatia v segmente diskutovali s vládnymi predstaviteľmi nielen o aktuálnej situácii v sektore, ale aj o koncepčnej stratégii rozvoja turizmu počas aktuálneho volebného obdobia. AHRS verí, že vznik nového ministerstva pre šport a cestovný ruch prispeje k efektívnej komunikácii medzi zamestnávateľmi a vládou pri nastavovaní podmienok na podnikanie a pomôže tak zvýšiť konkurencieschopnosť domáceho HORECA sektora.

TS: Situácia v HORECA sektore je aj naďalej kritická – v gastre a hotelierstve stále chýba viac ako 20-tisíc zamestnancov

Negatívne dopady pandémie na Slovensku naďalej pretrvávajú. Zamestnávatelia v oblasti gastra a hotelierstva združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) aj naďalej hlásia akútny nedostatok kvalifikovaných zamestnancov. Tých podľa odborníkov chýba naprieč ubytovacími a stravovacími zariadeniami na Slovensku až viac ako 20-tisíc. AHRS upozorňuje, že problémom už dávno nie sú platy, ale pretrvávajúci nedostatok pracovnej sily v našej krajine. Z tohto dôvodu asociácia žiada o čo najskoršie prijatie systémových zmien.

TS: Leto v znamení chaosu a výrazného úbytku turistov? Zvyšovanie daní z ubytovania môže turizmu na Slovensku výrazne uškodiť

Zvyšovanie daní z ubytovania, ku ktorému v uplynulých mesiacoch pristúpilo viacero samospráv, môže negatívne ovplyvniť aktuálnu letnú turistickú sezónu na Slovensku. Upozorňujú na to zamestnávatelia združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS). Tí samosprávy žiadajú o aktívnu a čo najskoršiu diskusiu s ubytovateľmi v jednotlivých regiónoch – v opačnom prípade podľa nich môže dôjsť k zásadným negatívnym dopadom na podniky aj samotné samosprávy.