Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

HORECA sektor na Slovensku pomáha Ukrajine

Iniciatíva zástupcov a podnikateľov v HORECA sektore a zástupcov mimovládnym neziskových organizácií spúšťa projekt.

horeca-logo2x

#horeca pomáha, ktorým chcú pomôcť ľuďom zo zahraničia nájsť si prácu práve v tomto sektore.

Hotelierstvo, gastro segment a služby súvisiace s cestovným ruchom patria medzi najviac zasiahnuté odvetvia pandémiou, inflačnou a energetickou krízou. V období pred pandémiou tu pracovalo viac ako 110 000 zamestnancov. Cestovný ruch zamestnával zhruba 160 000 osôb, čo predstavuje 4 % z celkového počtu zamestnancov Slovenska. Tesne pred začiatkom tohtoročnej letnej dovolenkovej sezóny slovenským hotelierom a majiteľom gastro prevádzok chýbalo viac ako 10 000 zamestnancov.

Iniciatíva zástupcov a podnikateľov v HORECA sektore a zástupcov MNO, chce zamestnávateľom pomôcť nájsť pracovníkov zo zahraničia. Iniciatíva#horeca pomáha uľahčí možnosť zamestnať sa v tomto sektore ľuďom z Ukrajiny, ale aj z iných krajín.

„Vďaka tomu si môžeme navzájom pomôcť. Iniciatíva #horeca pomáha ponúka komplexné informácie o najvhodnejšom spôsobe získania údajov, nielen o práci v HORECA sektore, ale aj iných nástrojov pomoci na Slovensku. Mnoho pracovných pozícií je vhodných pre ľudí, ktorí nemajú príslušnú kvalifikáciu alebo pracovné skúsenosti. Výhodou práce v tomto sektore je, že záujemcovia o prácu nájdu uplatnenie, bez ohľadu na to, či majú záujem zamestnať sa len dočasne alebo dlhodobo“, dodáva Rastislav Amrich z Inštitútu klimatickej neutrality, iniciátor projektu #horeca pomáha.

Na webovej stránke www.horecapomaha.sk nájdu na jednom mieste záujemcovia podrobné informácie o tom, ako sa zamestnať v HORECA sektore, zákonných nárokoch a benefitoch pre zamestnancov. Rovnako však aj prehľadné informácie pre zamestnávateľov, ktorí chcú ponúknuť prácu ľuďom z Ukrajiny alebo z cudzej krajiny v sektore HORECA.

„Hotelieri a gastro prevádzky od začiatku konfliktu iniciatívne pomáhali odídencom z Ukrajiny s poskytnutím často bezplatného ubytovania. Možnosť zamestnať týchto ľudí vyplynula jednak z potrieb samotných zamestnávateľov, ale aj z potrieb a záujmu odídencov. Sme presvedčení, že aj vďaka tejto iniciatíve pomôžeme odídencom zapracovať sa do bežného života na Slovensku“, uviedol Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácii Slovenska.

IMG 1803 002