Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

TS: Letná sezóna nenaplnila očakávania

V súvislosti so zlepšujúcou sa situáciou na začiatku leta a po takmer ôsmich mesiacov tvrdých obmedzení, očakávali hotelieri výrazne lepšiu letnú turistickú sezónu. Napriek miernemu medziročnému nárastu domácich turistov, je však tohtoročná letná turistická sezóna sklamaním.

Bratislava 22.10. 2021

Obmedzenia vstupu nezaočkovaných zahraničných turistov, zavedené na začiatku leta, sa podpísali nielen pod výrazný pokles prenocovaní, ale môžu znamenať, že títo turisti aj po skončení pandémie nebudú navštevovať Slovensko ako dovolenkovú destináciu. Podľa údajov Štatistického úradu SR návštevnosť cudzincov v auguste klesla o 60% v porovnaní s obdobím pred pandémiou.

Počet prenocovaní je oproti počtom spred dvoch rokov nižší o pol milióna prenocovaní. August je pritom dlhodobo mesiacom s najvyššou návštevnosťou hotelov a penziónov na Slovensku.

Počet Slovákov, ktorí sa rozhodli tráviť dovolenku doma na Slovensku rástol len veľmi mierne a nedokázal nahradiť výrazne výpadky zahraničných turistov. Dôvera domácich turistov je pre slovenský cestovný ruch dôležitá, ich podiel bol až 81% v auguste tohto roka v ubytovacích zariadeniach. K nárastu domácich turistov podľa informácií z prieskumov organizácií cestovného ruchu prispela aj podpora vo forme príspevkov na rekreáciu či rekreačné poukazy. „Tí, ktorí sa rozhodli tráviť letnú dovolenku doma tak prispeli k zmierneniu ekonomických dopadov pandémie a pomohli tak celému odvetviu prekonať toto náročné obdobie“, uviedol Marek Harbuľák, prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

Situácia v cestovnom ruchu na Slovensku sa však po skončení letnej turistickej sezóny výrazne zhoršuje. Podnikatelia a zamestnávatelia zaznamenávajú výrazný prepad tržieb, čo potvrdzujú aj údaje zo systému eKasa, a ďalší pokles tržieb očakávajú aj v ďalších týždňoch a mesiacoch..

Dopady pandémie a prijatých opatrení sa v tomto roku prejavujú ešte výraznejšie ako v roku 2020. Počet návštevníkov a turistov naďalej klesá, v porovnaní s rokom 2020 klesol o ďalších 30%. Celkový pokles prenocovaní od začiatku roka však v porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou klesol až o 65% .

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska považuje za nevyhnutné urýchlene spustiť štátnu pomoc zo schémy pomoci pre cestovný ruch a rozšíriť poskytované príspevku na udržanie zamestnanosti v rozsahu Prvej pomoci ++.

Zároveň treba poukázať na skutočnosť, že kým okolité krajiny uvoľňujú niektoré opatrenia a jasne definujú pravidla a podmienky pre nastávajúcu zimnú sezónu, na Slovensku je za súčasných podmienok definovaných v Covid automate zimná sezóna ohrozená. Slováci môžu za splnenia podmienok vycestovať za lyžovačkou, kúpaním či wellness do okolitých krajín, ale domáce zariadenia budú zatiaľ prázdne.

K vývoju cestovného ruchu za mesiac august 2021, Štatistický úrad SR

PRESS kontakt: prezident AHRS Marek Harbuľák, + 421 911 262 177, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

media poradca AHRS Iveta Bieliková +421 903 529 762, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 

Tlačová správa na stiahnutie - TU.

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...