Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

TS: Napriek zdražovaniu sa dovolenka doma stále oplatí – Slováci môžu rádovo ušetriť stovky eur

Inflačná kríza neobchádza ani sektor HoReCa. Výrazné zdražovanie energií, potravín i ďalších vstupov spôsobuje, že zamestnávatelia sú nútení rastúce náklady pomaly ale iste premietať i do konečných cien tovarov a služieb. Hotelieri a majitelia gastro prevádzok združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) však upozorňujú, že dovolenka na Slovensku sa i napriek tomu stále oplatí -  včasné rezervácie, výhodné balíky služieb a uplatnenie rekreačných poukazov môžu domácnostiam v praxi ušetriť stovky eur.

(V Bratislave, 21.7.2022)

 

Nielen výrobné podniky či domácnosti, ale i majitelia ubytovacích zariadení a gastro prevádzok pocítili výrazné zdražovanie. Ceny energií v mnohých prípadoch vzrástli až dvoj či trojnásobne, drahšie sú i potraviny a ďalšie výrobné vstupy. Situáciu navyše komplikuje aj tlak na zvyšovanie miezd. Rastúce náklady podnikov sa tak zákonite musia prejaviť aj v konečných cenách tovarov a služieb. „Neznamená to však, že by ceny počas leta rástli skokovo. Práve naopak, majitelia ubytovacích zariadení a gastro prevádzok majú snahu udržať ceny na prijateľných úrovniach, a preto sa snažia upraviť svoju obchodnú stratégiu tak, aby ľudia pocítili zdražovanie čo možno najmenej. Úplne sa to však z dlhodobého hľadiska eliminovať nedá,“ vysvetľuje prezident AHRS, Marek Harbuľák.

Aj napriek tomu však tohtoročná dovolenka doma môže mnohým Slovákom ušetriť značnú časť nákladov. Odpadajú náklady na cestovanie, ktoré taktiež výrazne zdraželo, podľa prezidenta AHRS sa však ušetriť dá aj v ďalších oblastiach.Jednou z efektívnych možností je uplatnenie rekreačného poukazu.  „Príspevok môže získať napríklad rodič zamestnaný minimálne dva roky vo firme, ktorá má viac ako 49 zamestnancov. Maximálna výška príspevku je pritom 275 eur, čo znamená, že napríklad štvorčlenná rodina môže takýmto spôsobom refundovať náklady až do výšky 550 eur. Aj napriek miernemu rastu nákladov tak ide pri týždennom pobyte o skutočne výraznú úsporu,“ pokračuje Harbuľák.

Šťastím v nešťastí je i to, že ubytovacie zariadenia majú i napriek vrcholiacej letnej dovolenkovej sezóne stále dostatok voľných kapacít. V porovnaní s minulým rokom totiž zatiaľ v hoteloch a penziónoch dovolenkuje menej Slovákov, a počet zahraničných  turistov z okolitých krajín vrátane Česka a Poľska nedosahuje počty z obdobia pred pandémiou Aj v tomto prípade však platí, že šťastie praje pripraveným a dôsledné plánovanie dovolenky môže domácnostiam priniesť ďalšiu úsporu nákladov. „Ľuďom odporúčame, aby si  rezervovali  služby s predstihom – tí, ktorí si napríklad v tomto roku zakúpili ubytovanie v predstihu mali garantované výhodnejšie ceny, ktoré ešte nezohľadňovali aktuálnu situáciu v spojitosti s infláciou a zdražovaním. Zároveň platí, že rezervovať komplexný balík služieb sa cenovo mnohokrát oplatí viac než rezervácia jednotlivých služieb osobitne,“ uzatvára prezident AHRS.

-- Koniec  tlačovej správy—

   

Marek Harbuľák

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Tel.: +421 911 262 177

Komunikačné oddelenie

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Tel.: +421 902 633 820

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...