Zväz hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky

Stanovisko Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska k zníženiu DPH a k rekreačným poukazom

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) víta zníženie DPH na ubytovanie, schválené 23. októbra 2018, poslancami Národnej rady SR, rovnako aj ďalšie opatrenie na podporu cestovného ruchu na Slovensku, akými sú rekreačné poukazy.

Sme radi, že sa konečne podarilo zaviesť naše priority AHRS, ktoré sme presadzovali už veľmi dlhé obdobie. Zníženie sadzby DPH prichádza doslova v poslednej chvíli, pretože cestovný ruch by bez takejto podpory začal stagnovať. A to z dôvodu neustále rastúcich nákladov a tlaku zo strany návštevníkov na kvalitu služieb. Ubytovacie služby sú náročné na pracovnú silu, pritom mzdy v tomto segmente patria dlhodobo k tým najnižším v slovenskom hospodárstve, čo bolo spôsobené vysokým daňovým zaťažením. Zvyšovanie príplatkov za prácu v noci a počas víkendov tiež zvyšuje cenu práce, ktorá dnes v tomto segmente predstavuje polovicu všetkých nákladov.

Skúsenosti z európskych krajín potvrdzujú, že nižšia DPH posilňuje vznik pracovných miest, nárast miezd a prináša nové investície nielen v hotelierstve, ale aj v iných službách cestovného ruchu.

Veríme, že v krátkom čase sa podarí presvedčiť poslancov o potrebe zníženia DPH aj na stravovacie služby.

Marek Harbuľák
generálny manažér AHRS

 

Stavisko na stiahnutie (.pdf)

Kontakt pre médiá:              Tel./fax: 02 58 233 386          Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.   www.ahrs.sk

Čo je AHRS?

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska je dobrovoľnou, nepolitickou, záujmovou a odbornou organizáciou, ktorej cieľom je obhajovať spoločné záujmy členských subjektov voči orgánom štátnej správy a iným organizáciám, zvyšovať ich profesionálnu prestíž, ovplyvňovať verejnú mienku a názory riadiacich orgánov cestovného ruchu v štátnej správe a samospráve na slovenské hotelierstvo, gastronómiu a cestovný ruch.

 

Projekty AHRSNEDISKVALIFIKUJ SA

ludske zdroje

WellTo

wellto


Prečítajte si viac...