Konzultačný workshop WellTo
- Kategória: WellTo
Konzultačný workshop v oblasti odborného vzdelávania sa uskutočnil 28. 11. 2019 v priestoroch hotela Holiday Inn v Žiline.
Jeho účastníkmi boli zástupcovia Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, odborníci zo stredných odborných a vysokých škôl a zástupcovia zamestnávateľov, poskytujúcich wellness služby. Obsahom konzultačného workshopu bolo oboznámiť zainteresovaných partnerov s výstupmi, ktoré boli zistené v rámci realizácie projektu „Budúci rozvoj zručností v oblasti wellness turizmu – WellTo“.
Generálny manažér AHRS Marek Harbuľák na úvod uviedol aktivity a ciele AHRS v oblasti odborného vzdelávania a dôležitosť výstupov tohto projektu nielen v odbornom, ale aj celoživotnom vzdelávaní. V ďalšej časti workshopu generálnym manažér prezentoval zistenia z národného prieskumu medzi zamestnávateľmi a poskytovateľmi wellness služieb. Tie boli porovnané s prieskumom a zisteniami z ďalších krajín, ktoré na realizácií projektu participujú, a tými sú Bulharsko, Slovinsko a Lotyšsko.
Zástupkyňa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania, odboru Európskych politík Monika Drinková predstavila metodiku prípravy spoločného, tzv. medzinárodného profilu Administrátora wellness centra, a vypracovanie 5 modulov, ktoré vzišli z prípravy tzv. spoločného učebného plánu.
Zástupcovia Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch v ďalšej časti workshopu prezentovali svoj návrh na implementáciu výstupu z projektu v existujúcich podmienkach odbornej prípravy na Slovensku. Riaditeľ Hotelovej akadémie v Piešťanoch Ladislav Blaškovič na úvod vysvetlil, že hoci je cieľom projektu vytvorenie nového učebného programu, v podmienkach odborného vzdelávania v skupine odborov so zameraním na cestovný ruch, bol identifikovaný študijný odbor Hotelová akadémia ako prienikový odbor, ktorý do značnej miery zohľadňuje požiadavky vyplývajúce z výstupov tohto konkrétneho projektu.
Pedagogička Elena Sklárová z tejto hotelovej akadémie oboznámila prítomných s obsahom jednotlivých modulov a ich prienik so Školským vzdelávacím programom Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera. Z tejto analýzy vyplýva, že je potrebné definovať a pripraviť nový predmet - wellness služby, ktorý by mal byť následne, v ďalšej etape projektu, testovaný v rámci mobilít študentov.
Diskusia po skončení prezentácií bola veľmi aktívna. Jej cieľom bolo získať spätnú väzbu k prezentovaným informáciám a výstupom, ktoré by mohli byť zapracované do ďalšej časti projektu. Prítomní účastníci ocenili workshop a potvrdili potrebu odbornej prípravy študentov v oblasti wellness služieb na Slovensku.
introduction presentation
group discussion