HoReCa sektor aj po štyroch rokoch zápasí s dôsledkami pandémie

AHRS

Slovenské ubytovacie zariadenia ani po štyroch rokoch od vypuknutia pandémie ochorenia COVID-19 nedosiahli úroveň návštevnosti z roku 2019 – upozorňujú zamestnávatelia združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS). Reagujú tak na aktuálne údaje, ktoré nedávno zverejnil Štatistický úrad Slovenskej republiku (ŠÚ SR).

Napriek tomu, že počet návštevníkov v slovenských ubytovacích zariadeniach vlani stúpol takmer o pätinu, a to až na 5, 7 milióna, v porovnaní s číslami pred vypuknutím pandémie Slovensku stále chýba približne 400-tisíc zahraničných a 300-tisíc domácich návštevníkov. „Vývoj cestovného ruchu sa niesol v znamení trendu návratu zahraničnej klientely. Na Slovensku sa celkovo vlani ubytovalo viac ako 2-milióny zahraničných turistov. Najlepšie čísla sme zaznamenali v Bratislavskom a Žilinskom kraji, ktoré vlani navštívilo približne 1, 3 milióna ľudí. Na treťom mieste sa umiestnil Prešovský kraj. Aj napriek tomu však v celkovom počte prenocovaní stále zaostávame za rokom 2019, čo nie je pozitívna správa,“ vysvetľuje generálny manažér AHRS, Martin Novotný.

Údaje ŠÚ SR potvrdzujú, že najviac návštevníkov vlani opäť smerovalo do obľúbených stredísk v Nízkych a Vysokých Tatrách, pričom väčšinu klientely tvorili domáci návštevníci. Do našej krajiny v minulom roku cestovali najmä turisti z Česka, Poľska, Maďarska, Nemecka či Rumunska. Oproti predchádzajúcim rokom významnejšie stúpol počet návštevníkov z Poľska, Litvy a Slovinka. „Dynamicky rastie počet návštevníkov z tradičných, ale aj nových destinácií, čo nás, samozrejme, teší. Potvrdzuje sa, že kontinuálne budovanie značky našej krajiny v zahraničí je kľúčové,“ dodáva
Novotný.

(V Bratislave, 20. 2. 2024)

Zdieľať článok:

Neprehliadnite